DÜNYA LİDERLERİ VE ATATÜRK

DÜNYA LİDERLERİ VE ATATÜRK

10.11.2016 / O'NU TANIYALIM! / Radyo Tucu / 1137 hits

78 yıl önce bugün kaybettiğimiz Ulu Önderimiz Atatürk, hem komutan, hem de devlet adamı olarak, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük insanlarından biridir.

Amerika'dan Çin'e, İngiltere'den Hindistan'a kadar yüzlerce devlet adamı Atatürk için hayranlık ifade eden sözler söylemişlerdir. Bunların tamamı ciltler dolusu tutar. Sadece birkaçını nakledelim:

 – John F. Kennedy (ABD Başkanı) “Atatürk, 20'nci Yüzyıl'ın en büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını, Türk halkına ilham veren liderliğini, modern dünyanın ileri görüşlü anlayışını ve askeri bir lider olarak kudret ve yüksek cesaretini hatırlatmaktadır. Çöküntü halindeki bir imparatorluktan yeni Türkiye'nin doğması Atatürk'ün ve Türk halkının mucizesidir. (10 Kasım 1963)

– Lloyd George (İngiltere Başbakanı) “Arkadaşlar, yüzyıllar nadir olarak dahi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki, o büyük dahi, çağımızda Türk Milleti'ne nasip oldu. Anadolu'da karşımıza o çıktı. Mustafa Kemal'in dehasına karşı elden ne gelirdi? Ona yenildik!” (İngiltere Başbakanı Meclis'teki bu konuşmasından sonra 19 Ekim 1922'de istifa etmiştir)

– Çan Kay Şek (Milliyetçi Çin Devlet Başkanı) “Ulusunu hürriyet ve demokrasiye kavuşturmak uğrunda savaşarak başarı kazanan büyük Türk önderi hakkında büyük hayranlığımı iletmek isterim. Atatürk dünyanın bütün hür ulusları için de ilham kaynağı olmaya devam edecektir. (10 Kasım 1963)

 

Kara bağnazlık seni parçalamaya kalksa bile, başını vereceksin fakat asla eğilmeyeceksin!

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Paylaşımınız için teşekkürler