NUTUK'TAN

NUTUK'TAN

14.09.2016 / 1919-1938 TOPLUMSAL GÖREV / Radyo Tucu / 1324 hits

Uluslar, egemenliklerini geçici bile olsa, bırakacağı meclislere dahi gereğinden fazla inanmamalı ve güvenmemelidir. Çünkü meclisler bile despotluk yapabilir ve bu despotluk bireysel despotluktan daha tehlikeli olabilir. Meclislerin öyle kararları olabilir ki, bu kararlar ulusun yaşamına giderilmesi olanaklı olmayan zararlar verebilir.

Mustafa Kemal ATATÜRK

 

Efendiler,

Çok iyi bilirsiniz ki;
sultanlarla, halifelerle yönetilmiş ve yönetilmekte olan memleketlerde, vatan için,millet için en büyük tehlike,sultanların halifelerin düşmanlar tarafından satın alınmasıdır.Bu sıkça ve kolayca sağlanmıştır.
Meclislerle yönetilen memleketlerde ise;
en belirgin tehlike, bazı milletvekillerinin;yabancılar nam ve hesabına çalışması ve satın alınmış olmalarıdır.
Millet Meclislerine kadar girebilmek yolunu bulan vatansızlara rastlamak hakkında, tarihte bu konulardaki örneklerle sonuca bakmak zorunludur.
Bunun için millet; vekillerini seçerken çok dikkatli ve kıskanç olmalıdır.Milletin hatadan kurtulabilmesi için tek uygun yol; fikirleri ve hareketleri ile milletin güvenini kazanmış kişileri bulmak için,bir siyasi partinin seçimlerde millete yardımcı olmasıdır.

Nutuk 1952 basımı C11 sa.501-502

-Büyük Türk Milletinin vicdanında ve geleceğinde gördüğüm büyük gelişme yeteneğini bir "Ulusal Sır"gibi vicdanımda taşıyarak,yavaş yavaş bütün milletime uygulatmak zorundaydım.

-Türk Ata Yurduna ve Türk İstiklaline saldıranlar;kim olursa olsun,onlara milletce silahlı olarak karşı çıkmak ve onlarla savaşmak gerekiyordu.

-Türk’ün onuru,kendine güveni ve yetenekleri çok yüksek, çok büyüktür.
Böyle millet,tutsak yaşamaktansa yok olsun daha iyidir.Öyleyse
"YA İSTİKLAL YA ÖLÜM"
İşte gerçek kurtuluşu isteyenlerin parolası bu olacaktır.

Paylaşımınız için teşekkürler